broadcast

Reklam Kampanyası

Reklam Kampanyası

Yaratıcı reklam kampanyası, Planlı Reklam, Tanıtım Çalışmaları


Reklam kampanyası  işletmelerin reklam ile gerçekleştirmek istedikleri sonuçlara ulaşmaları için yapılan planlı reklam ve tanıtım çalışmalarının bütünü olarak tanımlayabiliriz.

Reklam kampanyaları belirli bir zaman aralığında, belirli bir bütçe ile gerçekleştirilir.

Reklam kampanyaları genellikle tek bir reklamdan değil, bir reklam dizisinden oluşur ve sadece reklamları değil promosyonlar, etkinlikler, sponsorluklar gibi bir çok farklı tanıtım faaliyetini de içerir. Zamana yayılan bu çalışmalar kampanyanın ana fikrini oluşturan bir düşünce çerçevesinde şekillenirler.

Etkili ve başarılı bir reklam kampanyası için;

  1. Tüketicinin içgörüsünü en iyi şekilde yakalamış olması gerekir. Tüketici odaklı, onları çok iyi tanıyan ve onların isteklerine cevap verebilen reklamlar başarılı olur. Başka bir tabirle tüketiciyi canevinden vuran reklamlar
  2. Özellik değil yarar sağlayan reklam başarılı reklamdır. Fonksiyonel ve duygusal yararları olması gerekir.
  3. Başarılı reklam tüketiciye bir şeyler söylememeli. Tüketiciyi harekete geçirmeli ve tüketiciye yapmayacağı şeyleri yaptırmalı, hissettirmeli ve almayacakları şeyleri bile aldırmalı. Tüketicinin reklamı gördükten sonra herhangi bir şekilde tüketicinin tepki vermesini sağlamalı.
  4. Güçlü bir marka değeri kurmalı. Üründen çok markanın değerini vurgulamalı. Markayı önemsemeli. mesela; Coca Cola markası üründen daha değerli daha öne çıkmış.Ürünler taklit edilebilir çoğaltılabilir fakat markalar edilemez. Markaya duygusal bir bağ vardır fakat ürüne rasyonel.Markalar tüketiciler tarafından yaratılır fakat ürünler üreticiler tarafından.Markalarda insana yüklenen karakter özellikleri varken ürünlerde fiziksel özellikler vardır. Bu yüzden tüketiciye daha yakın ve sıcak gelen ürünler değil markalardır. Marka değeri tüketicinin gözünde üründen daha önemlidir.
  5. Rakiplerinden, diğerlerinden farklı olan bir özelliği olmalı. Rakiplerine tercih edilecek bir şeyleri olmalı . Farklılaşmalı.
  6. Yaratıcı bir fikir içermeli. Orjinal, uygun, farklı, etkileyici, tepki verdirten, hatırlanan, harekete geçiren ,basit, anlaşılır, açık, tüketici içgörüsünü yakalamış bir fikir olmalı.
  7. Başarılı reklam tek başına durmamalı. Yani tüm kampanyayla birlikte bir bütün oluşturmalı. Aynı görüş, aynı yarar, aynı fikir olmalı fakat farklı mecralara uygulanabilmeli. Kampanya oluşturmalı tek bir reklam yapılıp bırakılmamalı. Fikir diğer uygulamalara da aktarılabilmeli ve uygulanabilmeli.

Teklif iste

Markanıza Kimlik Kazandıralım...

Reklam Kampanyalarını PDF olarak indirin!

 

 

Hakkımızda

Bizi takip etmeye devam edin. Yeniliklerimizden ilk önce siz haberdar olun.

Sosyal Medya:

    

İletişim Bilgilerimiz

Lütfen daha iyi bir hizmet için bilgi almak istediğiniz konularda bizimle irtibata geçin:
  info (@) webtasarliyoruz.com
  +0532.164.1379
  +0224.238.2130
 Hocalizade Mh. Konakardı Sok. No:3 Petek İşhanı Kat:2 No:20 OSMANGAZİ / BURSA
Whatsapp
Hemen Ara